ДЕРЖАВНЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ ГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЛІСИ УКРАЇНИ"
Філія «Вигодське лісове господарство»

 


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ




СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ ЛІСОКУЛЬТУРНА ДІЯЛЬНІСТЬ ЛІСОВІ РОЗСАДНИКИ

ЛІСОВІ РОЗСАДНИКИ


З метою забезпечення потреб у власному стандартному посад матеріалові для штучного заліснення ділянок лісу, пройдених суцільними способами рубок, існують постійні та тимчасові лісові розсадники. Їх у ДП «Вигодський лісгосп» функціонує дев’ять одиниць на загальній площі 6,6 га, з них постійних три - площею 4,7 га, тимчасових шість - площею 2,2 га. В лісових розсадниках щорічно вирощується понад 0,8 млн. шт. сіянців головних лісоутворюючих порід, а в шкільних відділеннях - саджанці декоративних порід.

Розсадником називається спеціальна земельна ділянка, призначена для вирощування садивного матеріалу, який в подальшому використають для лісорозведення і штучного лісовідновлення, озеленення міст, населених пунктів і створення захисних лісових насаджень і плодових садів.

За профілем основної діяльності розсадники поділяють на лісові, лісомеліоративні, декоративні та плодові.

У лісових лісомеліоративних розсадниках вирощують переважно сіянці та саджанці для створення лісових культур і лісо-меліоративних насаджень. У декоративних і плодових розсадниках вирощують головним чином великомірний садивний матеріал – саджанці для робіт по озелененню та створенню садів.

За тривалістю функціонування лісові розсадники розрізняють на тимчасові (до п’яти років) і постійні, які закладаються строком на 25-50 років. Якщо в районі діяльності лісогосподарських підприємств плануються значні лісокультурні роботи, розраховані на багато років, для забезпечення їх садивним матеріалом організовують постійні розсадники.

Лісові розсадники, що підпорядковані державним лісгоспам, або міжгосподарським лісгоспам, залежно від їх площі поділяють на малі(до 5 га), середні (6-15 га) та великі (понад 15 га), а також базисні площею 25 га і більше.

Для оперативного використання садивного матеріалу чинними нормативними документами передбачено створення індивідуальних тимчасових розсадників невеликих розмірів, закладених в конкретному обході на кожному лісництві.

За принципом організації території розсадники поділяються на звичайні або традиційні (прямокутні, квадратні, рідше багатокутні), кругові, піднаметові, смугові.

- Звичайні (традиційні) – з полями, як звичайно, прямокутної форми на відкритих площах. Основний вид розсадників.
- Кругові
– невеликі за площею з формою кола або еліпса.
- Піднаметові – закладаються безпосередньо під наметом лісу, в попередньо зріджених насадженнях.
- Смугові (стрічкові) – створюються на смугах розкорчованих зрубів шириною 15-30 м, які чергуються з смугами деревостану шириною 50-100 м.

Вирощування садивного матеріалу в розсадниках

ДП «Вигодське лісове господарство» в період 2017 -2018 роках

Лісокультурна кампанія – весна 2018 рік


 Для створення лісів потрібно вкласти  клопітку  працю  лісівників,  які з притаманною їм відповідальністювідносяться до цієї благородної  справи. Для посадок в лісових розсадниках треба виростити  стандартні,здорові сіянці. Перед тим слід зібрати насіння  лісових порід і проростити його в лісових розсадниках.  Потімдбайливо два - три роки доглядати і тільки тоді молоді деревця повертаються  на лісокультурні площі, де зплином часу та при дбайливому господарюванні перетворюються в ліси. 

Важливу роль відіграє те, щоб не втратити часу і садити молоді деревця саме ранньою весною, коли в ґрунті ще так багато вологи. В природі не кожній насінині вдається прорости, багато з них гинуть від бур’янів, гризунів і інших шкідників в лісі. Тому-то, щоб уникнути цього, створюються лісові насадження методом посадки лісових культур. «Ми добре підготувалися до весняної посадки лісу, - говорить помічник лісничого Бескидського лісництва Володимир Шеремета - Були підготовлені відповідні площі, а це зруби від минулорічних суцільно - санітарних рубок і рубок головного користування, заготовлено лісове насіння та вирощено посадматеріал».  В лісництві є  лісорозсадник площею 0,1 га, в якому вирощують посадковий матеріал. Ними лісництво не тільки забезпечує себе в період посадки, а й радо ділиться продукцією з іншими лісництвами. А щодо весняної посадки, то лісництво уже справилося зі своїми завданнями, висадивши  9,9 га нового лісу. 

  Славно потрудились на весняних лісороботах і у Свічівському лісництві. Тут, за словами помічника лісничого Катамана Віктора заліснення здійснено на площі 21,2 га. Зробили це  в основному за допомогою ялини європейської, ялиці білої, клена-явора та бука лісового, що виростили у власному лісорозсаднику  площею 0,1 га з насіння.

  Цього року в лісові посадки по державному підприємству  «Вигодське лісове господарство» запроектовано 126 а лісокультурних площ,  з яких на сьогодні посаджено 110 гектарів   лісових культур. 

В 2017 році, зокрема, посіяно лісового насіння на 0,96 га посівних відділень лісорозсадників при завданні 0,6 га та вирощено 0,7 млн. штук стандартного садивного матеріалу при плановому завданні 0,65 млн. штук (108%). При інвентаризації лісових розсадників виявлено високий вихід стандартних сіянців: ялиці білої (100%), ялини європейської (101,2%), клена-явора (103,5%), модрини європейської (99,8%), дугласія зелена (86,3%).

Разом із об’єктивними факторами, часто причинами вищезазначеного стає недотримання агротехніки вирощування садивного матеріалу у лісових розсадниках, а саме: довготривалого використання площ лісових розсадників, не у повній мірі вживання заходів по покращанню родючості ґрунту, зокрема не дотримування сівозмін у розсадниках, не застосування сидеральних та чорних парів, не внесення добрив, невчасне та не у повних обсягах притінення сходів, а також не проведення заходів боротьби з хворобами і шкідниками у лісових розсадниках.

У шкільних відділеннях лісових розсадників вирощено 9,0 тис. штук саджанців, у тому числі декоративних порід туй різних форм, ялівців, самшиту та інших порід. Із загального обсягу вирощених саджанців, 8,0 тис. шт. є стандартними та придатними для реалізації. У порівнянні з минулими роками, асортимент садивного матеріалу, що вирощується в лісових розсадниках розширився та на даний час складає понад 12 видів лісоутворюючих та форм декоративних деревно-чагарникових рослин. У лісовому розсадництві і надалі продовжується запровадження новітніх технологій у вирощуванні високоякісного лісового садивного матеріалу. Це – використання насіння, з покращеними спадковими характеристиками, зібраного на власній постійній лісо насіннєвій базі, застосування гербіцидів, стимуляторів росту, гідроабсорбентів, біопрепаратів, торф’яних горщиків, добрив з довгостроковою дією тощо.

Зібране минулорічне лісове насіння буде використане для посіву у посівних відділеннях лісових розсадників підприємства на загальній площі не менш ніж 0,83 га. В 2013 році в Шевченківському лісництві введена в експлуатацію теплиця для вирощування декоративного посад матеріалу, площею 96 м2.

На даний час лісгосп не тільки повністю забезпечений власним садивним матеріалом, а й має деякий його запас, що буде використовуватися для забезпечення належного проведення на території району різних природоохоронних заходів за участю широких кіл громадськості.

Усі лісництва забезпечені необхідним інвентарем для якісного проведення весняної лісокультурної кампанії та масових природоохоронних акцій: відрами, лопатами тощо.

До проведення природоохоронних заходів Весна - 2018 буде залучено першочергово учнівську молодь, зокрема учнів Шевченківської, Вишківської шкіл, вчителів, представників влади, громадських організацій, органів самоврядування та засобів масової інформації.

Віповідно до п.4 розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.03.2010 року №777-р «Про благоустрій населених пунктів» та розпорядження обласної державної адміністрації від 19.03.2014р №128 «Про проведення в області заходів з благоустрою територій до Великодніх свят, щорічної всеукраїнської акції «За чисте довкілля» у квітні-травні 2014 року проводиться щорічна всеукраїнська акція з благоустрою «За чисте довкілля».

Акція проводится з метою забезпечення утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження обєктів загального користування та створення умов, сприятливих для життєдіяльності населення.

На виконання розпорядження обласної державної адміністрації від 19.03.2014 р. №128 щодо проведення всеукраїнської акції з благоустрою «За чисте довкілля» Івано-Франківське ОУЛМГ рекомендує взяти активну участь в акції та провести заходи з ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ (особливо в лісових насадженнях) побутових та інших відходів, прибирання територій підприємств, лісництв, приведення в належний санітарний стан парків, скверів, дитячих спортмайданчиків, братських могил та меморіальних комплексів, а також очищення від сміття берегів річок, водойм.

Івано-Франківською обласною організацією Товариства лісівників України, голова Калуцький І.Ф. уже традиційно, на території нашого району буде проведено конкурс на кращий твір та малюнок на тему «Людина і ліс» серед учнівської молоді в рамках акції «Майбутнє лісу в твоїх руках». Призери конкурсів будуть відзначені грошовими преміями.

Площа лісового фонду

Загальна площа лісового фонду – 59 930 га, вкрита лісовою рослинністю - 54054,9 га. Основні лісо- утворюючі породи – ялина європейська, ялиця біла, бук лісовий, клен-явір і інші породи.Основні лісоутворюючі породи

77552, смт. Вигода, вул. Д.Галицького, 40
тел./ факс: 61-7-04 e-mail: vygoda-dlg@ukr.net
© Всі права захищено.
Створення та підтримка сайту: ITLUX